Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tallrikar 4306515



*

nr 430 6515


Tallrikar

Ett par, silver, CGH, 1962, Dia27


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 september 2006
kl 16:30:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/9 11:57:28 1      ledande budet*


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cgh silver tallrikar ädelmetall
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, Qian Long, Kina, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:06
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:53
  • 6508 Kuverttallrikar
    19 st. Diameter: 27-30 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:41
  • 5451 Matservis
    55 del ca, Rörstrand, rosor, omkring 1900
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:42
  • 6440 Matservis
    Rosenthal, Else, 45 del ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6707 Matservisdelar
    25 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:47




Ladda ner broschyr